Cam Filmi

Sürücüler, bunaltıcı sıcak havalar öncesi oto aksesuar merkezlerinin yolunu tutarak araçlarına cam filmi taktırmaya başladı. 

Oto cam filmleri özellikle yaz aylarında sürücülere daha konforlu bir sürüş imkanı sağlıyor. Cam filminin içinde bulunan güneş ışınlarını koruyucu ve izolasyonu sağlayıcı malzeme sayesinde, güneşin yanıcı etkisi ortadan kalktığı için araç içerisinde ılık bir hava oluşuyor. Sürücüler bunaltıcı havadan bu şekilde pek fazla etkilenmiyor.

Havaların giderek ısınmasıyla birlikte araçlarına cam filmi taktıranların sayısında artış yaşanmaya başladı. Araçlara sonradan cam filmi takma işlemi uygulayan oto aksesuar merkezlerinde bugünlerde bir hareketlilik olduğu görülüyor. Kimi yakıcı güneş ışınlarının etkisini azaltmak, kimi sağlık problemleri, kimi ise güvenlik ve süs nedeniyle araçlarına cam filmi taktırıyor.

Bir ve iki numaralı filmler serbest 

Geçmişte trafik kurallarına uygun olmadığı gerekçesiyle cam filmi taktıran sürücülere cezai yaptırım uygulanıyordu. Bu işlemin serbest olmasıyla birlikte araç sahipleri, gönül rahatlığı ile araçlarına ön cam hariç diğer tüm camlara sadece 1 ve 2 numara olan filmlerden taktırabiliyor. 3 ve 4 numaralı çok koyu cam filmlerinin taktırılması ise yasak. Araçların ön camlarına film taktırmak sürücünün görüş alanını azaltmasından dolayı ve güvenlik gerekçesiyle uygun bulunmuyor. Serbest cam filmlerinin takılı olduğu araçlar, muayeneden geçebiliyor.

Binek bir araca yapılan cam filmi uygulaması ortalama 1 ila 1 buçuk saat arası sürüyor. Cam filmi takan ustalar, uygulamanın kusursuz olması için bir hayli uğraşıyor. Camın üstünde alınan ölçüyle birlikte film, camın iç kısmına yapıştırılıyor. Ardından çekçek yardımıyla filmin cama iyi yapışması ve arasında boşluk kalmaması için baskı uygulanıyor. Araç sahipleri, en az iki gün boyunca camları açmaması konusunda uyarılıyor. 

Cam filminin faydaları

Oto cam filmi, çekirdek malzemesi polyster esaslı şeffaf bir malzemeden oluşan ve üzerinde UV koruma, güvenli yapışkan, çizilmezlik katı, renklendirme katı ve koruma folyosu eklenerek çok katlı bir yapıya sahip bir izolasyon ve güvenlik materyali olarak biliniyor. Cam filmindeki bu katlar sayesinde güneşin yakıcı etkisine sahip Infra-red (IR) ve Ultra-Violet (UV) ışınlarını önlediği, görünür ışığı kullanılan renklendirme oranında geçiren bir koruma işlevi sağladığı belirtiliyor.